Od czego zależy cena złomu samochodowego w auto skupie?
Auto złom to miejsce, które zajmuje się przyjmowaniem uszkodzonych i niechcianych pojazdów, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Niektóre skupy złomu przyjmują także samochody ciężarowe, maszyny budowlane i przyczepy. Od jakich czynników jest zależna cena złomu samochodowego? Czy złomowanie auta jest opłacalne? Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie odpowiadamy na te pytania.
Co wpływa na cenę złomu samochodowego w auto skupie?
Złom samochodowy to wszelkiego rodzaju pojazdy, które uległy wypadkowi, zostały zniszczone bądź są niechciane. Na auto złom można oddać zarówno samochody osobowe, jak i samochody ciężarowe. Niektóre skupy przyjmują także auta dostawcze, autobusy, a nawet maszyny rolnicze. Warto pamiętać o tym, że cena za oddany złom może być różna. Na ostateczną kwotę złomu samochodowego wpływają czynniki, takie jak rodzaj pojazdu, jego wielkość oraz marka. Pod uwagę brany jest także stan techniczny samochodu, a także lokalizacja auto złomu. W każdym przypadku warto korzystać wyłącznie z legalnie działających auto złomów, które oferują atrakcyjne ceny za oddany złom.
Czy warto zdecydować się na złomowanie pojazdu?
Z usług auto złomu warto skorzystać w sytuacji, gdy dany pojazd został uszkodzony, a jego naprawy są zbyt drogie lub przewyższają wartość auta. O utylizacji pojazdu warto też pomyśleć w przypadku, gdy nie jest on w pełni sprawny i zagraża bezpieczeństwu na drodze. Oddanie samochodu na skup może być też opłacalne w przypadku pojazdów starych, zniszczonych lub powypadkowych. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed kasacją auta wypełnić wszystkie formalności. Konieczne jest wyrejestrowanie samochodu i dostarczenie dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny auta oraz dowód osobisty.
Jak wygląda proces złomowania pojazdu?
Jak już wiadomo, do wykonania auto kasacji konieczne jest wyrejestrowanie pojazdu i dostarczenie niezbędnych dokumentów. Ważne jest też, aby wyrejestrowanie auta zgłosić do ubezpieczyciela, aby uniknąć opłat za składkę OC. Następnie po oddaniu samochodu na złom stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. W dalszym etapie auto złom wydaje zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie auta oraz oświadczenie o unieważnieniu tablic i dowodu. Po dokonaniu formalności stacja demontażu przekazuje właścicielowi pojazdu konkretną ilość pieniędzy za złom. Należy jednak pamiętać o tym, że złomowane auto powinno mieć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym razie auto złom może doliczyć opłatę za brakującą część pojazdu.